pl
en
Zaloguj / Zarejestruj
0

Winnica Golesz

winnica rabat 10%

Winnica Golesz

Nazwa gospodarstwa nawiązuje do znajdujących się w pobliżu ruin zamku Golesz. Winnica Golesz została założona w 1982 roku.     

    Winnica jest położona na stoku o wystawie południowo-zachodniej, kilkanaście metrów powyżej doliny Wisłoki, przy trasie Jasło - Pilzno. Pierwszym krzewem w winnicy była przywieziona z Jarosławia odmiana Ontario. Większą liczbę krzewów w szpalerach, odmian Bianca i Perła Zali posadzili w 1985 roku zaprzyjaznieni winiarze węgierscy. Obecnie na powierzchni 2 ha uprawianych jest ok. 7000 krzewów winorośli. Na pozostałym obszarze znajdują się mateczniki podkładek do szczepienia, w sezonie letnim również szkółka winorośli, zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz piwnica do wyrobu wina.


    Podstawową działalnością gospodarstwa, jest realizowany od lat program testowania nowych odmian winorośli, pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych. Nowe, obiecujące odmiany były sprowadzane z różnych zagranicznych placówek badawczych głównie z Węgier, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Czech, Niemiec, USA i Kanady. W uprawie doświadczalnej znajdują się obecnie prawie wyłącznie tzw. mieszańce złożone winorośli. Dzięki swym naturalnym cechom odpornościowym, właśnie te odmiany najlepiej znoszą warunki polskiego klimatu.

   Szczególne miejsce w pracach doświadczalnych winnicy zajmują odmiany przerobowe na wino. Z owoców tych odmian corocznie wyrabiane jest wino. Wyniki prac w winnicy i piwnicy dowodzą, że przynajmniej z kilku nowych odmian przerobowych, pasujących do klimatu cieplejszych rejonów Polski, można uzyskać dobrej jakości wina stołowe, a nawet wina jakościowe. Towarowa uprawa winorośli na wino jest w Polsce możliwa i może być opłacalna. Wyniki prac doświadczalnych w winnicy Golesz były wielokrotnie przedstawiane w programach edukacyjnych TVP, publikowane w prasie ogrodniczej oraz w wielu publikacjach książkowych autorstwa Romana Myśliwca.

Dane kontaktowe

Purkyniego 11,
50-155 Wrocław
panoramaraclawicka.pl,
biuro@panoramaraclawicka.pl
tel.: +48 713 44 23 44

Godziny otwarcia

Purkyniego 11,
50-155 Wrocław
panoramaraclawicka.pl,
biuro@panoramaraclawicka.pl
tel.: +48 713 44 23 44

Winnica Golesz
ul. Krakowska 100a
38-200, Zamość

www.winnica.golesz.pl

Otwarte cały rok

Kontakt

Obserwuj nas