pl
en
Zaloguj / Zarejestruj
0

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

muzeum rabat 10%

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

To miejsce niezwykłe, w którym można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek. Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych. Główną jego zaletą, za sprawą charakteru ekspozycji, jest łączenie pokoleń. Każdy z nas, będąc dzieckiem wieczorną porą oczekiwał na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek.

     Były one emitowane około godziny 19.00 i zwykle trwały dziesięć minut. Czekało się na nie z niecierpliwością, gdyż były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia. Przynosiły także ukojenie po pełnym wrażeń dniu, stanowiły jego miłe zakończenie. Wielu z nas ma swoich ulubionych bohaterów - dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sentymentem wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Pomysłowego Dobromira. Niektórzy mieli nawet okazję oglądać najstarszą polską dobranockę Jacek i Agatka, która pierwszy raz została wyemitowana przez Telewizję Polską 2 października 1962 roku i była wyświetlana trzy razy w tygodniu przez 11 lat w wersji czarno-białej.

     Pomysłodawca Muzeum Dobranocek Wojciech Jama Bohaterowie tej bajki patronują Muzeum Dobranocek od początku istnienia - pacynki Jacka i Agatki wyglądały z ekranu naturalnych rozmiarów telewizora - tortu, który był jedną z atrakcji inauguracji muzeum, witały także z okienka muzealnego teatrzyku autorkę scenariusza - Wandę Chotomską, goszczącą u nas na spotkaniu autorskim. Pojawiły się też na rzeszowskich dukatach lokalnych promujących Muzeum Dobranocek i nasze miasto. Historia Muzeum Dobranocek zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy - kolekcjonera, który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum samorządowego. Miałam szczęście wraz z nim urządzać to magiczne miejsce i organizować ekspozycję, którą pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć 27 lutego 2009 roku.

     Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca, przez Martynkę i Filipa - dzieci, towarzyszące prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi (prywatnie wielbicielowi Rumcajsa), w obecności licznie przybyłych sympatyków dobranocek. Przez niespełna dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8. Tu odwiedziło nas ponad 46 tysięcy osób. Drugie urodziny zbiegły się w czasie z przeprowadzką do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13, rozbudową ekspozycji oraz powiększeniem dobranockowego zespołu. Sala animacji lalkowej Tu bohaterowie animacji prezentują się w nowej aranżacji, a nocą gdy już wszystkie dzieci śpią - jak można przeczytać w specjalnie dla nas napisanym przez pisarkę Ninę Opic opowiadaniu - spacerują po Rzeszowie.

      W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takic

Dane kontaktowe

Purkyniego 11,
50-155 Wrocław
panoramaraclawicka.pl,
biuro@panoramaraclawicka.pl
tel.: +48 713 44 23 44

Godziny otwarcia

Purkyniego 11,
50-155 Wrocław
panoramaraclawicka.pl,
biuro@panoramaraclawicka.pl
tel.: +48 713 44 23 44

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
ul. Adama Mickiewicza 13
38-064 , Rzeszów

cel.: 17 748 36 51 
www.muzeumdobranocek.com.pl/

Otwarte cały rok

Kontakt

Obserwuj nas